Skip to main content

Avrupa Birliği Komisyonu  CWA 17553:2020 ‘Sivil kullanım için koruyucu maskeler – Minimum gereksinimler, test metodu adlı standartı yayınladı.

Halk için olan yüz maskeleri  genelde  kişisel koruyucu ekipmanlar kategorisi (PPE) ve medikal cihazlar yönetmeliğinde değildir.İşaretleme, testler ve gereksinimlerle ilgili medikal ve kişisel koruyucu ekipman standartlarından referanslar alınıyordu. Buna cevaben  CEN, Avrupa Birliği Standart Komisyonu üzerinde çalıştığı standartı  CWA 17553:2020 adıyla yayınladı.

ÜRÜN KAPSAMI

Kapsam, COVID-19’un yayılmasını hafifletmede kullanılan  ve semptomatik olmayan veya asemptomatik bir kullanıcının solunum damlacıklarının, konuşurken, öksürürken veya hapşırırken tükürük, balgam veya solunum salgılarının yayılmasını en aza indirmeye çalışmaktadır . Standartın amacı , maskenin , kullanıcı korumasını gerçekleştirerek,  kullanıcının burnuna ve dış kaynaklı solunum damlacıklarının ağzına nüfuz etmesini de sınırlayabilir. Ayrıca kullanıcının yüzünün bu bölgesinin elleriyle temas etmesini engeller.

GEREKLİLİKLER NELERDİR?

  • CWA 17553:2020 kritik gereklilikler  , bunlar aşağıdaki gibidir.
  • Tasarım: Ölçüler, Yetişkin ve Çocuk Ölçüleri , Malzeme Seçimi
  • İşaretleme: Kullanım ve temizlik ile ilgili gereklilikler, Filtreleme seviyesi ve kullanım amacı
  • Temizlik Performansı:   60°C’de 5 kere yıkanabilmeli
  • Performans: BFE performansı

BARİYER PERFORMANSI

İki adet geçirgenlik seviyesi bulunmaktadır.

  • Level 90%: 90%, 3 (± 0,5) µm veya üstü
  • Level 70%: 70%, 3 (± 0,5) µm veya üstü

Yukarıdaki filtreleme seviyelerinden birine ulaşılırken, maske ayrıca solunum direnci ve hava geçirgenliği için yüksek değerler  kabul edilebilir ve  nefes alabilirlik seviyeleri de ayrıca  göstermelidir.

Testler partner Avrupa Birliği Akredite laboratuvarlarında tarafımızca organize edilerek gerçekleştirilir. Detaylar ve fiyatlandırma için TESTPLUS teknik ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.