Skip to main content

Rusya’ya ve Avrasya Ekonomik Birliği (Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan) ihraç edilecek ürünler için, yönetmelik ve standartların temel gereklerine göre uygunluk değerlendirme işleminini yapılması ve onaylanması gerekmektedir. Uygunluğun onayı EAC belgelendirme, EAC Deklarasyonu, EAC Gereksizlik, isteğe bağlı GOST sertifikasyonu  veya   hijyen kaydı şeklinde gerçekleşir.

EAC Sertifikası ve EAC Deklarasyonu nedir?

EAC Sertifikası, ürünlerin EAEU’nun yönetmeliklerinin temel gereklerini karşıladığını gösteren resmi bir sertifikadır. Sertifikalar sadece uygunluk değerlendirmesinden  sonra gümrük birliğinin bir üye devleti tarafından akredite edilmiş bağımsız bir onaylanmış  kuruluş tarafından verilebilir.  Zorunlu   sertifikasyon dışında, ürünün gönüllü olarak GOST sertifikasyonu yapılabilir.

Gönüllü GOST  sertifikasyonu: ürün EAC sertifikasyon veya EAC deklarasyon kapsamında değilse yine de üretici veya ithalatçının isteğiyle belgelendirilebilir. Üretici EAC gereksizlik mektubu veya isteğe bağlı GOST sertifikasyonu alabilir. EAC Deklarasyonu, üretici, ithalatçı veya yetkili bir temsilci tarafından Avrasya Ekonomik Birliği’nin yönetmeliklerinin  temel  gerekliliklerine uygunluğun beyan edildiği onaylı deklarasyondur. EAC Sertifikasının tersine, EAC Deklarasyonu üretici veya ithalatçı tarafından yapılır. Gerekli tüm test ve değerledirmeler üreticinin kendisi tarafından yapılır. EAC Beyannamesi, gümrük birliğinin bir üye devletinin akredite bir sertifikasyon kuruluşu tarafından EAEU’nun veri tabanına  kaydedilmelidir.

EAC Sertifikası ve EAC Deklarasyonu kaç yıl geçerlidir?

EAC Sertifikası ve EAC Deklarasyonu, gümrük birliği içindeki tüm üye ülkelerde geçerlidir. Geçerlilik süresi isteğe bağlı 1-3-5 yıldır.

EAC Sertifikası ve EAC Deklarasyonu için gerekli belgeler nelerdir?

  1. Detaylı ürün açıklaması
  2. Ürün adı
  3. Gümrük Tarife numarası
  4. Rusça/İngilizce kullanım klavuzu
  5. Teknik çizimler
  6. Teknik Özellikler
  7. Mevcut CE, CB  test raporları
  8. Mevcut sertifikalar: ISO, DIN, CE, CB