Skip to main content

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KAPSAMINDA FSC ORMAN YÖNETİMİ SERTİFİKASYONU

FSC (Forest Stewardship Council) dünya çapında sorumlu orman yönetimini teşvik eden ve dünya ormanlarını, ormanlar içinde yaşayan canlıları ve ekosistemi koruyan, gelecek nesiller için ormanların korunmasına yardımcı olan bir sivil toplum kuruluşudur.

FSC sertifikasına sahip bir kuruluş, FSC belgeli ürünler üreterek sorumlu orman yönetimini desteklediğini göstermektedir. Bu sayede doğal orman örtüsü kaybının önlendiğini ve habitatların korunduğunu, yasa dışı ağaç kesiminin önüne geçildiğini taahhüt eder. FSC sertifikasyonu ve ürün etiketleme, tüketicilerin iyi yönetilen ormanlardan gelen orman kaynaklı ürünleri tanımlamasına olanak tanır ve bu sayede tüketicinin ürünü tercih etmesine olanak sağlar. FSC belgesi sayesinde sürdürülebilir orman yönetimi ile gelecek nesillere sağlıklı bir orman bırakılır.

Kağıt ve ahşap bazlı ürünlerin kullanıldığı matbaa, ambalaj, etiket, defter ve kağıt ürünleri üretimi, mobilya, müzik aleti, oyuncak gibi ahşaptan yapılan ürünler, kereste, kontrplak, MDF vb. ürünlerin üretimi, tekstil gibi bir çok alanda FSC sertifikasına sahip firmalar mevcuttur. FSC sertifikasyonu, uluslararası düzeyde yeni pazarlara girişi kolaylaştırmanın yanında, iklim değişikliğine karşı mücadelede, biyolojik çeşitliliği sürdürülerek çevrenin korunması gibi birçok konuda fayda sağla sağlamaktadır. FSC sertifikalı ürünler dünya çapında gitgide rağbet görmekte ve orman kaynaklı ürün üretmeyen ve sertifika sahibi olmayan kuruluşlar dahi sorumlu orman yönetimini desteklediğini göstermek için ambalaj ve etiketlerinde FSC sertifikalı ürünleri tercih etmektedir.

FSC sertifikalı ürünler tedarik zinciri boyunca izlenebilirlik sağlamaktadır. FSC veri tabanı (info.fsc.org) sayesinde FSC sertifikasyonuna sahip kuruluşlar görüntülenebilmekte ve FSC sertifikalı ürün üretmek ya da satmak isteyen kuruluşlar sertifika sahiplerine kolayca ulaşabilmektedir.

FSC sertifikasyonuna sahip bir kuruluş, FSC sertifikalı hammaddenin satın alınmasından başlayarak tüm üretim proseslerini ve depolama ve satışı kapsayacak şekilde tedarik zincirini gösteren bir prosedüre sahip olmalıdır. FSC sertifikalı tedarikçilerini belirlenmeli ve sertifika geçerliliği belirli aralıklarla FSC veri tabanı üzerinden doğrulanmalıdır. FSC sertifikalı malzemelerin hareketleri belirli bir periyodda raporlanmalı ve üretilen ürünün FSC sertifikalı olduğunu belirtmek ve diğer sertifikasız ürünlerden ayırt etmek için stok kodları ve altyapısı oluşturulmalı ve fiziksel ayrıştırma sağlanmalıdır. Bunların yanı sıra temel iş sağlığı ve güvenliği ve temel iş gücü gereksinimlerini karşıladığını da göstermelidir.

FSC belgesi, 5 yıl geçerliliğe sahiptir ve uygunluğu her yıl gözetim denetimleri ile kontrol edilmektedir. FSC belgesine sahip bir kuruluş, kendine ait bir sertifika numarası ve ürettiği ürünler üzerinde kullanmak üzere kendine ait bir lisans numarasına sahip olur. Bu sayede tüketici ve FSC sertifikalı ürün satın almak isteyen diğer kuruluşlar tarafından FSC sertifikalı üreticiye ulaşmak kolaylaşır.

Orman Kaynaklı Ürünlerin FSC Belgelendirmesi ve  Sertifikasyonu – Gözetim Zinciri Tedarik Zincirleri

TESTPLUS olarak FSC Belgesi  için Avrupa Birliği’nin önde gelen onaylanmış kuruluş partnerliği ile sertifikasyon ve uygunluk değerlendirme hizmeti vermekteyiz. FSC Belgesi Belgelendirme sürecinde TESTPLUS Teknik Uzman kadrosu ile iletişime geçip, tekliflendirme ve belgelendirme süreci ile ilgili destek alabilirsiniz.