Skip to main content

CE Uygunluk Beyanı, CE işareti ve CE Belgesi İthalat, İhracat ve Türkiye iç pazarında alınması zorunluluk mudur?

Üretmiş olduğunuz makina Avrupa birliği pazarında ve Türkiye iç pazarında dolaşım hakkına sahip olabilmesi gümrük kontrol noktalarından sorunsuzca geçebilmesi için CE belgesi, CE Uygunluk Beyanı, COC Belgesi veya DOC Belgesi kesinlikle olması gereken bir zorunluluktur. Bu belgeyi makinanızın bir nevi pasaportu gibi düşünebilirsiniz. 4703 numaralı kanun CE işareti yönetmeliği ve EU, EC Direktiflerinin ulusallaştırarak AB, AT Yönetmelikleri Türkiye iç ve dış pazarında CE işaretini ve CE Belgesini yasal zorunluluk haline getirmiştir.

Makine CE Belgesi nedir? CE işareti iliştirmek firmanıza ne gibi avantajlar sağlar?

Makine CE belgelendirmesi, Avrupa Birliği komisyonu tarafından yayınlanan direktif ve harmonize standartlar çerçevesinde gerçekleştirilen belgelendirme sürecidir. Bu belge sayesinde makinenin üretim, kurulum ve kullanımı esnasında hem operatörlerini hem de çevresindekileri tehdit edebilecek olumsuzlukların asgari düzeye indirgenmesini amaçlanmaktadır. CE Belgesi makinelerin çevre ve insan sağlığı bakımından uygun koşullara sahip kullanıcı dostu olduğunu kanıtlanmaktadır. Ayrıca makinanızın Türkiye iç ve dış pazarında dolaşım hakkına sahip olabilmesi gümrük kontrol noktalarından sorunsuzca geçebilmesi için CE belgesi, CE Uygunluk Beyanı, COC Belgesi veya DOC Belgesi yasal mevzuat gereği olması gereken bir zorunluluktur. Bu belge veya belgelere sahip olan makinaların Avrupa Birliği sınırlarında serbest dolaşım hakkı vardır. Ürününüze CE işareti iliştirmek veya onaylanmış kuruluşlardan CE belgesi almak işletme körlüğünü azaltıp riskinizi paylaşmanızı ve farkındalığınızın artmasını sağlayacaktır.

Makine Ce Belgesi hakkındaki sorularınız ve hizmet başvurusu için teknik ekibimizle iletişime geçip, tekliflendirme ve belgelendirme süreci ile ilgili destek alabilirsiniz.