Oeko-tex Standard 100 Nedir?

oeko-tex standard 100

Oekotex akreditasyon hizmetleri bünyesinde, sertifikasyon ve raporlama sistemleri aşağıdaki şekilde gruplanır.

 1. OEKOTEX STANDARD  100

İnsan sağlığı ve güvenliği açısından zararsız tekstil ürünü üretiliyor olduğunu test edilmesidir. Tüm tekstil üretim işletmeleri, baskı, boya, apre işletmeleri, aksesuar üreticileri, nihai ürünü pazarlayan şirketler ve konfeksiyon işletmecileri alabilir.

 • İnsan ekolojisi açısından zararsız her türlü tekstil ürününün üretimi.
 • Müşterilerine ürün güvenliği sunmak isteyen üreticiler ve perakendeciler için teslimatın kolaylaştırılması ve hızlandırılması.
 • Bilinçli bir şekilde sağlığa zararsız ve güvenli tekstil ürünlerine dikkat eden tüketiciler için güvenilir ürün etiketleme.
 • İthalatçılar, perakendeciler ve üreticiler için Resmi uygunluk.

STANDARD 100 by OEKO-TEX®’ e göre bir sertifikasyon, müşterilerine sağlık açısından sakıncasız ürünler sunmak isteyen tekstil ve giyim endüstrisi işletmelerine, pek çok avantaj sunmaktadır:

 • Standardın modüler yapısı, tekstil ürünlerinin tüm süreçlerinde denetlenebilmesini ve sertifikalanabilmesini sağlamaktadır
 • Her yıl yenilenen bir sertifikasyon sistemidir.

    2) STEP BY OEKOTEX

 • Tüm tekstil üretim aşamalarında faaliyet gösteren işletmeler alabilir.
 • STeP Sertifikasyonu, çevre dostu ve sorumluluk sahibi üretim süreçlerinin kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilmesini ve sürekli iyileştirilmesini destekler.
 • Güvenli ve adil çalışma koşullarının yanı sıra bir kimyasal yönetim sistemi oluşturulmasını sağlar.
 • STeP by OEKO-TEX altı modülü sayesinde, ( kimyasal yönetimi, çevresel performans ve yönetimi, iş güvenliği, sosyal sorumululuk ve kalite yönetimi) sürdürülebilir üretim koşulları bakımından kapsamlı bir analizi ve değerlendirmeyi mümkün kılar ve mevcut prosesleri ve sistemleri de dikkate alır.
 • STeP Sistemi, mevcut durumun şeffaf bir şekilde değerlendirilmesine ve iyileştirme tedbirleri ve sağlanan iyileştirmeler hakkında bağımsız bir aktarıma izin verir.
 • 3 yıl geçerliliği olan bir sertifikasyon sistemidir.

   3) DETOX TO ZERO by OEKO-TEX

 • Tekstil zinciri boyunca, üretici firmaların, Greenpeace Detox Kampanyası hedeflerine göre kimyasal yönetim sistemleri ile atık su ve atık çamurların kalitesinin değerlendirilmesini sağlarken, bağımsız ve güvenilir bir biçimde belgelendirilmesini sağlar.
 • 1 yıl geçerliliği olan Ölçüm ve raporlama sistemidir, sertifikasyon sistemi değildir.

   4) MADE IN GREEN by OEKO-TEX

 • Tüketici ürünlerinin ve tekstil katma değerli zincirlerin zararlı maddelere karşı test edildiğini, üretiminin çevre dostu, güvenlik ve sosyal sorumluluk altında gerçekleştirilir.
 • Temel olarak herhangi bir tekstil ürününe ya da tekstil tedarik zincirinin herhangi bir basamağındaki yarı ürüne MADE IN GREEN by OEKO-TEX® etiketi verilebilir. Bu da örme ve dokuma olmak üzere tüm giyim ürünleri çeşitlerini ve ayrıca ev tekstili ürünlerini kapsamaktadır. 
 • 1 yıl geçerliliği olan, ürün etiketlerine basılabilen, step by Oekotex sahibi bir firmanın ücretsiz faydalanabileceği bir sertifikasyon sistemidir.

6) ECO PASSPORT by OEKOTE-TEX

ECO PASSPORT tekstil ve deri sektöründe kullanılmak üzere üretilen boyar madde, kimyasal ve yardımcı maddeler için bağımsız bir test ve belgelendirme sistemidir. ECO PASSPORT sertifikası ile kimyasal ve boyar madde üreticileri ürünlerinin ekolojik olarak sürdürülebilir bir üretime uygun olduğunu tescillemiş olurlar. Ürün formülasyonları CAS numarası düzeyinde incelenip test edilerek sürdürülebilirlik, sağlık, güvenlik ve yasal uygunluk anlamında uygun oldukları teyit edilir.

ECO PASSPORT 3 aşamalı bir doğrulama içerir. ECO PASSPORT sertifikası almak için 1. ve 2.kademe mecburidir ve  3.kademe ise isteğe bağlıdır ve daha yüksek dereceli bir belgelendirme sağlar.

STAGE 1: CAS numaraları kullanılarak ürün bileşenleri Eco Passport Kısıtlı Maddeler Listesi RSL ile karşılaştırılır. Bu liste ZDHC* MRSL ve REACH SVHC aday listesini de kapsamaktadır. (*Zero Discharge of Hazardous Chemicals)

STAGE 2: RSL karşılaştırmasından geçen kimyasallar analitik teste tabi tutularak insan sağlığı ve çevre anlamında sürdürülebilir bir tekstil ve deri üretimine uygun oldukları teyit edilir.

STAGE 3: Opsiyonel olan bu aşama bir değerlendirme formu ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen bir saha denetiminden oluşur. Bu sayede firmanızın Oekotex gerekliliklerini yerini getirip getirmediği ve yapılan ölçümlerin çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliği ile çevre yönetimi anlamında uygun olup olmadığı doğrulanmış olur.

Oeko-Tex® ECOPASSPORT sertifikası ZDHC Roadmap to Zero programının MRSL listesi iyi uyumludur. Oeko-Tex’in ZDHC ile anlaşması gereği; 

ZDHC,

 • 1. ve 2. Seviye ECOPASSPORT sertifikasını “MRSL Conformance Indicator Level 1”,
 • 3.seviye ECO PASSPORT sertifikasını ise en yüksek uygunluk derecesi olan “MRSL Conformance Indicator Level 3” olarak tanımaktadır.

7) OEKOTEX LEATHER

Tekstil deri firmalarına yönelik bir sertifika hizmetidir.Prensipleri Oekotex standard 100 çerçevesindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başlayın!
1
Hemen Teklif Alın!
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?