Skip to main content

ROPS (Roll-Over Protection Structures)

DKKY (Devrilmeye Karşı Koruyucu Yapılar)

Ttraktörler, iş makinaları, forkliftlerde kullanılan kabinler için  düşmeye ve devrilmeye karşı alınacak tedbirler 2006/42/EC Makina Emniyeti Yönetmeliği temel sağlık güvenlik gerekliliklerinde ve ilgili ürün standartında belirtilmiştir.

ROPS ve FOPS ürün grubu 2006/42/EC Makina Emniyeti Yönetmeliği EK 4 Madde 22/23 bendinde riskli ürün olarak belirtilmiştir.

ISO 3471:2008 ROPS for Ağır İş Makinaları: İnşaat ve kazı makinaları-Devrilmeye karşı koruyucu yapılar-Laboratuvar deneyleri ve performans kuralları  (ROPS) inşaat ve kazı makinalarında kullanılan kabinler için  kabin  üzerine laboratuvar ortamında ilgili standarta göre yük uygulanır.

FOPS (Falling Object Protective Structures)

DKKY-(Düşmeye Karşı Koruyucu Yapılar)

ISO 3449:2005 FOPS  Ağır İş Makinaları: İş makinalarında kullanılan kabinlerin düşen nesnelere karşı performansının kontrol edildiği bir yöntemdir.(FOPS)   ISO 6165 belirtilen iş makinası grupları için gereklidir. Aynı zamanda FOPS ataşmanı olan iş makinaları, forklif, traktör, yükleyici, dozer makine grupları içinde uygulanması gerekmektedir.  FOPS testleri  ve belgelendirmesi asfalt kompaktörleri,  eksavatörler , kar kazıcılar , boru döşeme makinaları ve 15 KW güce kadar olan ekstra yolcu koltuğu bulunan iş makinaları için uygulanabilir değildir.

Level I FOPS Testleri

Ufak objelerden(tuğla, küçük beton parçaları, el aletleri) korunma için darbe testi, daha çok otoyol bakım, inşaat alanlarında kullanılan araçlar için gereklidir.

Level II FOPS Testleri

Büyük objelerden (ağaç, kaya ) korunma için darbe testi büyük kazı alanlarında, madenlerde vs yerlerde çalışan iş makinaları için gereklidir.

TESTPLUS Türkiye’de ROPS ve FOPS konusunda hizmet verebilen ender kuruluşlardan biridir. Uzman mühendis kadrosunun tecrübeleri ile , ROPS ve FOPS testlerinin yapılması konusunda, numune alımı testlerin gerçekleştirilmesi ve onaylanmış kuruluştan sertifika teminini gerçekleştirir. Konuyla ilgili sorularınız için irtibata geçebilirsiniz.